Plitvice Gölleri Milli Parkı; HIRVATİSTAN

plitvice_lakes_national_park_picture2Hırvatistan doğal güzellikleri ile yaz aylarında zaten baştan çıkartıcı bir destinasyon. Yaprakların sararması, ilk yağmur damlasının toprağa düşmesi ile beraber, ¨deniz-kum-güneşçi¨ler yerini ¨doğa-kültür-maceracı¨lara bırakıyor.  Peki el kadar Hırvatistan’da kaç tane rüya gibi milli park var?

Tamı tamına 8 Milli Park11 Doğal Park ve 2 el değmemiş rezerv alanı! Bütün bu alanlar, doğal açıdan adeta cennetten birer köşe gibi. Her birinin kendine has bitki örtüsü, hayvan topluluğu ya da sulak alanları var.

300’ü aşkın şelale, 16 turkuaz gölet

Ülkenin Bosna Hersek sınırı yakınlarında bulunan ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Plitvice Milli Parkı, sahip olduğu doğal güzellikleriyle görenleri adeta büyülüyor. ¨Plitvice Lakes National Park” parkın İngilizce ismi. Plitvicka Jezera ise orijinal dilindeki ismi, yani Hırvatçası. Park, Zadar şehrine araba ile yaklaşık 2 saat uzaklıkta. Eğer Zagreb Havaalanı’nı tercih edip arazi aracı ya da motosiklet kiralarsanız; yol yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Ancak aracınızı, milli park giriş noktasında bırakmanız gerek, zira park sadece trekking yapılarak gezilebiliyor. İşi en keyifli kısmı da zaten park varies noktasına kadar yapacağınız yemyeşil yolculuk ve parkın girişinden itibaren, turkuaz renkli irili ufaklı 16 göletten oluşan bu araziyi, yürüyerek ve tırmanarak keşfetmek.

“Plitvice Lakes National Park” ya da Hırvatça ismi ile Plitvicka Jezera, Zagrep havalimanına 1,5 saat uzaklıkta ve sadece trekking yapılarak gezilebiliyor. 🍃🌿🌳

İşin en keyifli kısmı da zaten park varış noktasına kadar yapacağınız yemyeşil yolculuk ve parkın girişinden itibaren, turkuaz renkli irili ufaklı 16 göletten oluşan bu araziyi, yürüyerek ve tırmanarak keşfetmek.

8 kilometrelik göletler, 78 metrelik şelaleler

plitvice-lakes-national-park-croatiaEtrafı sık ormanlarla çevrili göllerin bir uçtan öbür uca uzaklığı 8 km! İçerisinde geyikler, yaban atları, nadir kuş türleri, sincaplar, maymunlar hatta zebralar doğal ortamlarında yaşıyor. 🍃🍀🌲 Gölleri birbirine bağlayan şelâlelerden en görkemlisi, Veliki Slap; yani Büyük Şelale. Tam 78 metre uzunluğunda. Yürüyüş boyunca, ücretsiz otobüs, küçük tekneler ve kendi kürek gücünüz ile karşıdan karşıya geçeceğiniz kanolar sizi bekliyor.

plitvice-lakes-national-parkSıkı koruma önlemleri altında tutulan, belirli dönemlerde yüzmenin dahi yasak olduğu göl ve ırmaklar, berrak ve soğuk sularında umarsızca oynaşan balıklarıyla akvaryumu andırıyor. Milli parkın en çarpıcı doğal güzellikleri olan irili ufaklı 300’ü aşkın şelale ise ayrı bir görsel şölen sunuyor. Flora ve fauna zenginliğiyle de dikkat çeken Plitvice Milli Parkı, boz ayıların yanı sıra 156 kuş, 321 kelebek ve 20 farklı türden de yarasaya ev sahipliği yapıyor. Park, zümrüt yeşili ormanlarının yanı sıra ilginç sarkıt ve dikitlerin yer aldığı mağaralarıyla da dikkat çekiyor.

Ne zaman gidilir?

Parka gitmek için en uygun mevsimler; sonbahar ve ilk bahar ayları. Özellikle sonbahar ve kışın ilk günlerinde, hem hava yumuşak, hem de turist sayısı nispeten azaldığı için parkı çok daha rahat dolaşmak mümkün.

Nerede kalınır?

Yılda yaklaşık 1 milyon turistin ziyaret ettiği Plitvice Gölleri Milli Parkı çevresinde, her bütçeye uygun otel bulmak mümkün. Plitvice Lodge, Golden Lakes Rooms ve Ethno House, konaklamaya uygun, konforlu ve stil sahibi oteller arasında.

Nerede ne yenir?

Park alanı içinde 2 de mükemmel lokanta var: Borje ve Poljana. Ama, acelesi olanlar için, bir sürü irili ufaklı büfe de mevcut.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir